Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz11:0011:30Zło nieusprawiedliwione, zło przejrzyste i pospolite. Refleksja nad fenomenem zła w perspektywie personalistycznejprof. dr hab. Władysław Zuziak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)11:00 - 11:30 GG-246 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Ogólnej

abstrakt

W referacie staram się skonfrontować dwie istotne i uzupełniające się, w moim przekonaniu, koncepcje zła (Nabert, Baudrillard) z analizami wybitnych personalistów (Mounier, Marcel, Wojtyła-Jan Paweł II). Analizuję kwestię pospolitości zła w świecie pozbawionym transcendencji, w świecie, w którym osoba ludzka jest degradowana i deformowana (zło, jako bezforemność, Baudrillard). Wskazuję różne poziomy alienacji (Nabert, Mounier, Wojtyła), które są „odpowiedzialne” za rozpowszechnianie się wcześniej znanych i pojawianie się nowych form zła.

Omawiam kilka z nich, jak konformizm, egoizm, brak szacunku do siebie i bliźnich, bierność, które przyczyniają się do spospolitowania się zła. Podkreślam też, że trudno obronić tezę o „naturalnej” dobroci człowieka, gdy zdajemy sobie sprawę z „zanieczyszczonego źródła” naszej świadomości (Nabert). Jednak wskazuję, że człowiek ma w swoim duchowym wyposażeniu potencjał do bycia dobrym, który niekiedy się aktualizuje. Taki optymistyczny aspekt przezwyciężania zła dostrzegam w projekcie „rekapitulacji” tajemnicy osoby, który zarysował już Karol Wojtyła.

Słowa-klucze: zło, nieusprawiedliwione, pospolitość zła, personalizm, godność.

dzień i godzina

(Wtorek) 11:00 - 11:30

sala

GG-246 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki OgólnejPrzewodnicząca Sekcji s. prof. Barbara Chyrowicz (KUL)
Sekretarz Sekcji dr Wojciech Lewandowski (KUL)

obradom przewodniczy

prof. dr hab. Barbara Chyrowicz

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X