śr11wrz17:3018:00Zdolność do bycia odpowiedzialnym osób z zaburzeniami psychicznymidr Krzysztof Kędziora (Uniwersytet Łódzki)17:30 - 18:00 GG-245 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Szczegółowej i Stosowanej

Jednym z szeroko dyskutowanych w literaturze etycznej problemów związanych z zaburzeniami jest, obok problemu przymusu w leczeniu osób chorych psychicznie, problem odpowiedzialności tychże osób. Ten ostatni problem może być różnie rozumiany. Z jednej strony chodzi o to, czy zaburzenia psychiczne zwalniają z odpowiedzialności za popełnienie czynu prawnie zabronionego. W tym wypadku mamy do czynienia z określonym rodzajem odpowiedzialności – instytucjonalnej (prawnej), której przedmiotem jest głównie konkretne działanie lub zespół takich działań. Z drugiej jednak strony możemy zapytać o to, czy osobę z zaburzeniami psychicznymi można uznać za podmiot zdolny do bycia odpowiedzialnym, i to w kontekstach innych niż konteksty instytucjonalne (w przypadku kontekstu instytucjonalnego/prawnego mówilibyśmy o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym).

W moim wystąpieniu abstrahuję od problemu prawnej odpowiedzialności osób z zaburzeniami za swoje działania i stawiam pytanie, czy są one – i w jakim sensie – zdolnymi do odpowiedzialności podmiotami. Dokładniej rzecz ujmując, chcę zadać pytanie, czy koncepcje inspirowane zaproponowanym przez P. F. Strawsona rozwiązaniem problemu odpowiedzialności w kategoriach „reactive attitudes” są w stanie właściwie ująć fenomen odpowiedzialności osób z zaburzeniami psychicznymi. W moim wystąpieniu pytam o możliwość języka moralnego, w którym dałoby się wyrazić problem odpowiedzialności w przypadkach marginalnych. Innym zagadnieniem – przeze mnie nieporuszanym – jest analiza związku danego konkretnego zaburzenia psychicznego (np. depresji) ze zdolnością do bycia odpowiedzialnym podmiotem.

(środa) 17:30 - 18:00

GG-245 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)