Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz17:3018:00Zdolność do bycia odpowiedzialnym osób z zaburzeniami psychicznymidr Krzysztof Kędziora (Uniwersytet Łódzki)17:30 - 18:00 GG-245 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Szczegółowej i Stosowanej

abstrakt

Jednym z szeroko dyskutowanych w literaturze etycznej problemów związanych z zaburzeniami jest, obok problemu przymusu w leczeniu osób chorych psychicznie, problem odpowiedzialności tychże osób. Ten ostatni problem może być różnie rozumiany. Z jednej strony chodzi o to, czy zaburzenia psychiczne zwalniają z odpowiedzialności za popełnienie czynu prawnie zabronionego. W tym wypadku mamy do czynienia z określonym rodzajem odpowiedzialności – instytucjonalnej (prawnej), której przedmiotem jest głównie konkretne działanie lub zespół takich działań. Z drugiej jednak strony możemy zapytać o to, czy osobę z zaburzeniami psychicznymi można uznać za podmiot zdolny do bycia odpowiedzialnym, i to w kontekstach innych niż konteksty instytucjonalne (w przypadku kontekstu instytucjonalnego/prawnego mówilibyśmy o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym).

W moim wystąpieniu abstrahuję od problemu prawnej odpowiedzialności osób z zaburzeniami za swoje działania i stawiam pytanie, czy są one – i w jakim sensie – zdolnymi do odpowiedzialności podmiotami. Dokładniej rzecz ujmując, chcę zadać pytanie, czy koncepcje inspirowane zaproponowanym przez P. F. Strawsona rozwiązaniem problemu odpowiedzialności w kategoriach „reactive attitudes” są w stanie właściwie ująć fenomen odpowiedzialności osób z zaburzeniami psychicznymi. W moim wystąpieniu pytam o możliwość języka moralnego, w którym dałoby się wyrazić problem odpowiedzialności w przypadkach marginalnych. Innym zagadnieniem – przeze mnie nieporuszanym – jest analiza związku danego konkretnego zaburzenia psychicznego (np. depresji) ze zdolnością do bycia odpowiedzialnym podmiotem.

dzień i godzina

(środa) 17:30 - 18:00

sala

GG-245 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)

obradom przewodniczy

dr hab. Natasza Szutta, prof. UG

Uniwersytet Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X