2019pt13wrz11:0011:30Zbigniew Antoni Jordan jako łącznik pomiędzy krajowym a emigracyjnym środowiskiem filozoficznymmgr Gerard Dmuch (Uniwersytet Zielonogórski)11:00 - 11:30 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Polska tradycja filozoficzna ma długą historię. Pierwsza wojna światowa utrudniła prowadzenie badań i tworzeniu nowych znajomości w kręgach naukowych. W czasie drugiej wojny światowej wielu obiecujących młodych naukowców straciło życie i część dorobku naukowego w postaci książek i artykułów została bezpowrotnie zniszczona. Ze zgliszcz powstał nowy porządek świata, gdzie granicę pomiędzy demokratycznym Zachodem a komunistycznym Wschodem wyznaczała tzw. „żelazna kurtyna”. Utrudniło to znacznie nawiązywanie kontaktów pomiędzy badaczami w kraju a filozofią emigracyjną. Jednakże pewne relacje, które zostały nawiązane przed wojną, przetrwały nie tylko ją, ale również zmianę ustroju w Polsce. W niniejszym wystąpieniu zostaną przedstawione relacje pomiędzy filozofią emigracyjną a filozofią krajową na przykładzie działalności naukowej Zbigniewa Antoniego Jordana. Nawiązywał on relacje z tuzami polskiej filozofii, jak np. Tadeuszem Kotarbińskim czy Leszkiem Kołakowskim. Te relacje pokazują, że ciągłość tradycji filozoficznej nie została przerwana i dzięki takim działaniom prawdziwa filozofia mogła przetrwać po dziś dzień.

(Piątek) 11:00 - 11:30

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM