2019śr11wrz17:0017:30Zastosowanie przedmiotów filozoficznych w kształceniu kadr więziennictwadr hab. Krzysztof Wojcieszek (Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki)17:00 - 17:30 C-321 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Dydaktyki Filozofii

Od pewnego czasu obserwuje się proces eliminowania przedmiotów filozoficznych i zastępowania ich przedmiotami z zakresu nauk społecznych (socjologia, psychologia). Uzasadnia się to przydatnością praktyczną nowych propozycji i słabą recepcją filozofii. Oczywiście zawsze warto się starać o nadanie kształceniu filozoficznemu postaci zrozumiałej i atrakcyjnej dla słuchaczy, ale opisywany proces to przejaw pewnego ogólnego kryzysu kulturowego, polegającego na zastępowaniu refleksji prostą aktywnością. Tymczasem nowa uczelnia powołana w celu kształcenia kadr systemu więziennictwa (Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie) przyjęła ambitny program zastosowania wielu przedmiotów filozoficznych na studiach z penitencjarystyki, obok przedmiotów z nauk społecznych. W curriculum znajdujemy takie przedmioty jak: filozofia, antropologia, liczne fakultety filozoficzne. Referat prezentuje szczegóły tego rozwiązania, związane z nim nadzieje i perspektywy ewaluacji.

(środa) 17:00 - 17:30

C-321 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Dydaktyki FilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Jacek Wojtysiak (KUL)
Sekretarz Sekcji: dr Błażej Gębura (KUL)