2019pon09wrz16:0017:30szczególnie polecamyZagadka przyczynowościprof. dr hab. Jacek Jadacki16:00 - 17:30 Aula Stefana Kardynała Wyszyńskiego (Gmach Główny KUL)

XI Polski Zjazd Filozoficzny. Wydział Filozofii KUL | Lublin | 9-14 września 2019

Związek przyczynowo-skutkowy jest jedną z najważniejszych relacji ontologicznych. Świadczy o tym m.in. to, że pojęciem związku przyczynowo-skutkowego posługujemy się zarówno w życiu (stosunki prawne włączając), jak i w różnych dziedzinach nauki, m.in. w fizyce, biologii, psychologii (por. motywacja), medycynie (por. czynniki chorobotwórcze), prakseologii (por. sprawstwo) i – last but not least – w teologii (por. creatio).

Wykład wypełni analiza tego pojęcia, która będzie zmierzała do wykazania, że mamy w istocie do czynienia z wieloma pojęciami związku przyczynowo-skutkowego – i do rekonstrukcji wyodrębnionych w wyniku tej analizy pojęć. Zanalizowane zostaną także zależności między nimi.

Rzuci to, jak wolno sądzić, nowe światło na odwieczne spory filozoficzne dotyczące kauzalizmu, determinizmu i kreacjonizmu.

(Poniedziałek) 16:00 - 17:30

Aula Stefana Kardynała Wyszyńskiego (Gmach Główny KUL)

prof. dr hab. Jacek Jadacki

Uniwersytet Warszawski (prof. em.)