Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

wt10wrz10:3011:00Z metafizyki człowiekadr Jędrzej Stanisławek (Politechnika Warszawska)10:30 - 11:00 CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki

abstrakt

  1. Człowiek jest złączeniem nie dwóch, ale trzech składowych bytu: czasoprzestrzennej materii, pozaprzestrzennych i pozaczasowych abstraktów (aplikacji zapisanych w mózgu), pozaprzestrzennego, lecz istniejącego w czasie ducha (pozaprzestrzennej jaźni).
  2. Introspekcyjnie człowiek postrzega siebie jako duszę połączoną z ciałem. Istotą duszy byłaby jaźń: zdolność doznawania („czucie”) połączona ze świadomością i wolą (zdolnością wydawania poleceń ciału). Ten obraz człowieka Platon przekształcił w filozoficzny obraz człowieka, zgodnie z którym: człowiek = (materialne) ciało + (niematerialna) dusza. Centrum dyspozycyjnym człowieka byłaby „dusza rozumna”. 
  3. Postępowaniem człowieka kierują dwa układy psychiczne współzależnie: sfera jaźni oraz neurostymulator (sfera neuroaplikacji zapisanych w mózgu, dzięki którym człowiek wiele czynności wykonuje automatycznie). Także rozum działa niezależnie od ludzkiej woli.
  4. U zwierząt niższych centrum operacyjne ogranicza się do neurostymulatora. Ewolucja rozbudowała pre-jaźń do form obecnych u rozwiniętych zwierząt. Kwestię rozumności zwierząt podjął D. Hume w Traktacie o naturze ludzkiej (rozdział O rozumie zwierząt).
  5. Wychowanie polega na wykształceniu stosownych neuroaplikacji. Etyka konkretna (etyka czynu) to wartości, które odwołują się do aplikacji utrwalonych w neurostymulatorze. 

Tradycyjny obraz człowieka jest fałszywy: to nie dusza rozumna kieruje zachowaniami ludzi, ale zestaw programów („neuroaplikacji”) zapisanych w mózgu. Jaźń (układ czucie-świadomość-wola) jest w stanie zablokować ich działanie, o ile wychowanie wytworzyło nawyki i dzięki temu w mózgu pojawiły się odpowiednie programy. W sumie człowiek (także zwierzęta) okazuje się połączeniem materii („ciało”), ducha („jaźń”) oraz abstraktów (aplikacji neuronowych). Człowieka od zwierząt odróżnia złożoność jego neuronowego softwaru oraz zdolność dążenia do celów nieutylitarnych.

dzień i godzina

(Wtorek) 10:30 - 11:00

sala

CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

obradom przewodniczy

dr hab. Marek Piwowarczyk, prof. KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X