wt10wrz11:0011:30Wstęp do nie-ludzkiej widmontologiidr Andrzej Marzec (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)11:00 - 11:30 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Humanistykę interesowała do tej pory przede wszystkim ludzka śmierć i zagłada, ślad człowieka oraz jego przetrwanie w obrębie kultury (stąd typowy dla drugiej połowy XX wieku namysł nad archiwum, pamięcią oraz pismem). Jednym z celów mojego referatu będzie pokazanie, w jaki sposób nurty filozoficzne antropocenu wyrastają z późnej myśli Jacquesa Derridy (którego nie można dłużej odczytywać w sposób antropocentryczny) oraz w różny sposób kontynuują jego przedsięwzięcie. Chciałbym zaproponować projekt nie-ludzkiej widmontologii, czyli upomnieć się o pomijane do tej pory kategorie nie-ludzkiej śmierci, melancholii, żałoby oraz materialnych śladów, pozostałości. Uważam, że wyrastająca bezpośrednio z dekonstrukcji kategoria widma doskonale opisuje i wyjaśnia destrukcyjne przemiany, dynamiczne transformacje zachodzące we współczesnych naturo-kulturach. Pojęcie widma zbyt długo usprawiedliwiało nostalgiczny wymiar ludzkiej kultury i wyjaśniało jej zamiłowanie do powrotów, niemożliwość rozstania z przeszłością. Dekonstrukcja Derridy nie jest jednak skazana na antropocentryczne odczytanie, wręcz przeciwnie, stwarza miejsce dla nie-ludzkich innych, wywołuje ich obecność, oczekuje na ich nadejście. Dlatego pragnę dokonać reinterpretacji derridiańskiej kategorii widma oraz podkreślić jej ważność dla porządku symbiotycznego, ukazać niemożliwość rozstania się z nie-ludźmi, którymi od samego początku naszego istnienia jesteśmy podszyci. Kategoria widma będzie przeze mnie rozwijana w kontekstach: refleksji nad śmiercią, toksyczności, niesamowitego, symbiozy i dziedziczenia, ciemnej ekologii/hiperobiektów oraz nowych materializmów.

(Wtorek) 11:00 - 11:30

GG-247 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)