Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz18:1518:45Społeczny a normatywny wymiar prawa w perspektywie pragmatyzmu analitycznegomgr Weronika Dzięgielewska, mgr Wojciech Rzepiński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)18:15 - 18:45 C-605 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i Polityki

abstrakt

Istnieje napięcie między twierdzeniem, że 1) prawo danej społeczności ma na celu zapewnienie jej członkom racji do działania, a założeniem, że 2) fakty o istnieniu i treści prawa opierają się na faktach społecznych. Autorzy twierdzą, że wyjaśnienie związku między powyższymi twierdzeniami, tj. o normatywności i społecznym charakterze prawa, jest możliwe przy użyciu aparatury pojęciowej wypracowanej na gruncie analitycznego pragmatyzmu R. B. Brandoma. Transpozycja ta miałaby na celu wyjaśnienie analogii między normatywnością języka a obowiązywaniem prawa.

Brandom, jako filozof języka, charakteryzuje normatywność praktyki językowej poprzez możliwość przypisania jej uczestnikom statusów deontycznych, przyjmowanych w odniesieniu do treści używanych pojęć. Podstawowy akt mowy – asercja – zakłada aprobatę dla prawidłowego posłużenia się pojęciem. Możliwość oceny prawidłowego (bądź nieprawidłowego) posłużenia się pojęciem wynika z jego obiektywnej treści. Brandoma analiza praktyki używania pojęć może bowiem ujawnić coś „(…) o relacji między czynamijednostki uczestniczącej w praktykach dyskursywnych a tym, co mówiona o obiektywnych stanach rzeczy” (Brandom 2008). Brandom twierdzi zatem, że gracze obdarzeni intencjonalnością praktyczną wcielają „fragmenty rzeczywistości” do praktyki używania pojęć i że główna cecha tej praktyki może zostać opisana w kategoriach relacji między słownictwem normatywnym i modalnym.

Jeśli prawo można uznać za normatywną praktykę posługiwania się pojęciami, analiza tej praktyki powinna mieć istotne implikacje dla procesu potwierdzania obowiązywania (i treści) norm prawnych. Autorzy twierdzą, że istnieje analogia między zobowiązaniem się na rzecz twierdzeń dotyczących świata i zobowiązaniem się na rzecz twierdzeń dotyczących prawa (jego ważności i treści; zob. Toh 2011). Aby rozwinąć tę analogię, autorzy będą czerpali z osiągnięć tzw. dyskursywnego kontekstualizmu (Silk 2016, 2019) i ekspresywistycznej interpretacji reguły uznania (Toh 2011).

dzień i godzina

(Wtorek) 18:15 - 18:45

sala

C-605 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i PolitykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Justyna Miklaszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Jakub Szczepański (UJ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X