wt10wrz11:0011:30Widzieć za pomocą dotyku i słuchu. Na czym polega doświadczenie substytucji sensorycznej?dr Magdalena Reuter (Uniwersytet Jagielloński)11:00 - 11:30 GG-208 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Umysłu i Kognitywistyki

Substytucja sensoryczna (SS) występuje wtedy, gdy informacja z jednej modalności sensorycznej (np. wzrok) jest tłumaczona na inną modalność sensoryczną (np. słuch lub dotyk). SS jest możliwa dzięki urządzeniom do substytucji sensorycznej (SSD). SSD mogą być używane do rozpoznawania obiektów, reprezentowania kolorów i nawigacji w przestrzeni. Zwykle są one zaprojektowane do pomocy osobom niewidomym, ale również są wykorzystywane w eksperymentach z widzącymi uczestnikami, gdy bada się neuronalne, behawioralne i fenomenologiczne konsekwencje SS.

Substytucja sensoryczna jest dobrą okazją do badania świadomości percepcyjnej oraz fenomenologicznych aspektów doświadczenia. Dwa podstawowe pytania jakie się pojawiają w tym kontekście to: (1) czym jest doświadczenie substytucji sensorycznej oraz (2) do jakiej modalności sensorycznej doświadczenie to należy?

Podczas wystąpienia przedstawione zostaną trzy badania na uczestnikach widzących, z zamkniętymi oczami z dwoma urządzeniami do SS: jedno badanie z Enactive Torch (wizualnie-dotykowe SSD) oraz dwa badania z Colorophone (wzrokowo-słuchowe SSD). Po pierwsze, pokażę, że urządzenia te umożliwiają nawigację w przestrzeni. Przedstawię badanie z użyciem wywiadów fenomenologicznych, które pozwalają na przybliżenie nas do odpowiedzi na pytanie do jakiej modalności należy doświadczenie SS. Po drugie, urządzenia te umożliwiają rozpoznanie prostych cech środowiska badawczego. Badanie z urządzeniem Colorophone pokazuje, że uczestnicy są w stanie rozpoznać sześć różnych kolorów i cztery różne kształty po dwóch godzinach treningu. Na koniec przedstawię środowisko słuchowej rzeczywistości wirtualnej oparte o Colorophone i pokażę, w jaki sposób uczestnicy mogą realizować łatwe i trudniejsze zadania w tym interaktywnym środowisku SS. Badanie pokazuje, że uczestnicy są w stanie rozpoznać kształty, kolory oraz proste przestrzenne cechy otoczenia po trzech dniach treningu. W wystąpieniu zostanie poruszona kwestia, czy rozpoznawanie kształtów i kolorów świadczyć może o wizualnej fenomenologii doświadczania SS. Dodatkowo w trakcie badania użyte zostały kwestionariusze użyteczności, mające na celu odpowiedzieć na pytanie jakie jest doświadczenie użycia urządzenia Colorophone, które przetwarza kolory na dźwięki.

(Wtorek) 11:00 - 11:30

GG-208 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Umysłu i KognitywistykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Urszula Żegleń (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Daniel Żuromski (UMK)