Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz17:0017:30Wartość funkcjonalna, czyli jak przesunąć granice uniwersum etycznego w filozofii techniki i filozofii środowiskowej?dr Magdalena Hoły-Łuczaj (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie)17:00 - 17:30 GG-248 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Techniki

abstrakt

“Filozofia techniki i filozofia środowiskowa ukształtowały się jako odrębne subdyscypliny w bardzo podobnym czasie – wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku – jako odpowiedź na gwałtowne zmiany w przyrodzie i otoczeniu człowieka. Jednak pomimo wspólnego zainteresowania problemem modyfikacji środowiska naturalnego przez człowieka ich drogi znacząco się rozeszły. Jest to bardzo niefortunne, ponieważ obie dyscypliny mają sobie wiele do zaoferowania. Na szczęście od niedawna (Kaplan 2017; Thompson 2017) potrzeba ich współdziałania jest coraz częściej podnoszona przez badaczy, którzy wskazują na interdyscyplinarny charakter takich zagadnień jak geoinżynieria, ekologiczny design czy problem zrównoważonego rolnictwa z wykorzystaniem technologicznych innowacji.
Referat, starając się włączyć w uzupełnianie luki, jaką był brak dialogu filozofii środowiskowej i filozofii techniki, koncentruje się na konieczności uzgodnienia granic uniwersum etycznego w obu subdyscyplinach, tak aby obejmowało ono nie tylko byty naturalne, ale też artefakty techniczne. Będzie wymagało to rewizji rozumienia „wartości wewnętrznej” (intrinsic value) – stanowiącej warunek bycia włączonym w rozważalność etyczną (moral considerability) – jako „wartości nie-instrumentalnej”. Referat przedstawi w miejsce takiego ujęcia koncepcję „wartości funkcjonalnej”, wykraczającej poza dychotomię instrumentalności i nieinstrumentalności. „Wartość funkcjonalna” zostanie zdefiniowana jako równoczesna zdolność bytu do przyczyniania się do dobrostanu ekosystemu, którego częścią jest człowiek, oraz do odkrywania różnorodnych aspektów własnej tożsamości przez dany byt.

dzień i godzina

(środa) 17:00 - 17:30

sala

GG-248 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii TechnikiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Lech W. Zacher (em.)
dr Bartłomiej Knosala (Politechnika Śląska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X