Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz11:0011:30W jaki sposób Demiurg tworzy świat podług ideidr hab. Janusz Kaczmarek, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)11:00 - 11:30 CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki

abstrakt

Zgodnie z doktryną Platona świat idei jest światem przedmiotów, którym w pełni przysługuje nazwa byt. Przedmioty te są niezmienne, inteligibilne, bezcielesne, pozaczasowe i pozaprzestrzenne. Świat, w którym żyjemy, jest jedynie kopią świata idei. O to by świat, w którym żyjemy, był kopią świata idei, zadbał – wg Platona – Demiurg, Rzemieślnik, Budowniczy. 

W wykładzie podejmę problemy:

  1. charakterystyki idei poprzez własności im przysługujące, 
  2. różnych stopni idei, które wyróżniał Platon,
  3. relacji methexis, tj. relacji uczestnictwa. 

We współczesnej ontologii podobne problemy analizowane są i interpretowane w ramach ontologii formalnej i topologicznej. Pokażę, w jaki sposób problemy, trudności Platona można interpretować w ontologii topologicznej, która rości sobie prawo do rozważania kwestii filozoficznych – ściślej ontologicznych – poprzez wykorzystanie języka, pojęć i twierdzeń topologii ogólnej. 

Takie ujęcie sprawy przynosi nieoczekiwane rezultaty w postaci twierdzeń metafizyczno – ontologicznych, które mogą być uznane za „łamanie ustalonych zasad”. M. in. okaże się, że jest prawdziwe twierdzenie (wysławiamy je w języku naturalnym):

(T.) Przedmioty indywidualne (np. substancje pierwsze Arystotelesa) mogą być „zbudowane” przez Demiurga poprzez wzorowanie się na różnych ideach. 

Czy to znaczy, że natura gatunkowa psa, żyrafy, dębu czy człowieka nie jest jedna? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie wykorzystując metody i rozwiązania topologiczne.

dzień i godzina

(Piątek) 11:00 - 11:30

sala

CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

obradom przewodniczy

dr hab. Marek Piwowarczyk, prof. KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X