2019czw12wrz10:3011:00Ustalenie autentyczności i czasu powstania źródeł średniowiecznych w świetle świadectw historycznychdr hab. Hanna Wojtczak, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)10:30 - 11:00 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Jednym z podstawowych zagadnień towarzyszących opracowywaniu źródeł średniowiecznych jest ustalenie autentyczności wydawanego dzieła oraz czasu jego powstania. Głównym nośnikiem informacji na ten temat są przede wszystkim zachowane w kodeksach świadectwa wewnętrzne — pośrednie i bezpośrednie, a także wyniki analiz porównawczych, rozpoznany kontekst filozoficzny dzieła i jego doktrynalne umiejscowienie. Nie bez znaczenia są też dane historyczne dotyczące środowiska intelektualnego, w którym powstał opracowywany tekst oraz biografii naukowych jego przedstawicieli.

Całościowa i jednocześnie krytyczna analiza pozyskanych informacji pozwala na weryfikację lub też rewizję dotychczasowych ustaleń, jak również, w przypadku dzieł zachowanych anonimowo na postawienie hipotez dotyczących autorstwa opracowywanego komentarza, lub też środowiska naukowego, w którym powstał.

W niniejszym referacie przedstawię efekty tak prowadzonych badań, na przykładzie traktatów następujących autorów: Jana Dorp i Jana Burydana; Benedykta Hessego i Pawła z Pyskowic; Tomasza z Akwinu i Tomasza z Erfurtu; Marsyliusz z Inghen.

(Czwartek) 10:30 - 11:00

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

prof. dr hab. Agnieszka Kijewska