Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz10:3011:00Ustalenie autentyczności i czasu powstania źródeł średniowiecznych w świetle świadectw historycznychdr hab. Hanna Wojtczak, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)10:30 - 11:00 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

abstrakt

Jednym z podstawowych zagadnień towarzyszących opracowywaniu źródeł średniowiecznych jest ustalenie autentyczności wydawanego dzieła oraz czasu jego powstania. Głównym nośnikiem informacji na ten temat są przede wszystkim zachowane w kodeksach świadectwa wewnętrzne — pośrednie i bezpośrednie, a także wyniki analiz porównawczych, rozpoznany kontekst filozoficzny dzieła i jego doktrynalne umiejscowienie. Nie bez znaczenia są też dane historyczne dotyczące środowiska intelektualnego, w którym powstał opracowywany tekst oraz biografii naukowych jego przedstawicieli.

Całościowa i jednocześnie krytyczna analiza pozyskanych informacji pozwala na weryfikację lub też rewizję dotychczasowych ustaleń, jak również, w przypadku dzieł zachowanych anonimowo na postawienie hipotez dotyczących autorstwa opracowywanego komentarza, lub też środowiska naukowego, w którym powstał.

W niniejszym referacie przedstawię efekty tak prowadzonych badań, na przykładzie traktatów następujących autorów: Jana Dorp i Jana Burydana; Benedykta Hessego i Pawła z Pyskowic; Tomasza z Akwinu i Tomasza z Erfurtu; Marsyliusz z Inghen.

 

dzień i godzina

(Czwartek) 10:30 - 11:00

sala

CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

obradom przewodniczy

prof. dr hab. Agnieszka Kijewska

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X