Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz17:0017:30Unde malum? Metafizyczna odpowiedź Carla Gustava Jungadr hab. Henryk Machoń, prof. PO (Politechnika Opolska)17:00 - 17:30 CTW-102 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

abstrakt

Carl Gustav Jung (1875–1961) był nie tylko znanym naukowcem, rozpoczynającym swoją drogę akademicką od badań w obrębie psychologii empirycznej, i niezwykle popularnym terapeutą, lecz przede wszystkim jest twórcą psychologii analitycznej, uznawanej niejednokrotnie, niesłusznie, za koncepcję religijną. Zainteresowany żywo religią od samego dzieciństwa, a następnie poświęcający jej wiele miejsca w swoich licznych pracach na wszystkich etapach twórczości, analizując chrześcijaństwo, szczególną uwagą obdarzył dogmat o Trójcy Świętej. Podkreślając wyrazistość Boga jako osoby, ze swoją odrębną osobowością i witalnością, akcentuje przy tym przede wszystkim dynamiczne procesy wewnątrz Trójcy. Chociaż taki Bóg – jego zdaniem – jest określany mianem doskonałego (niem. vollkommen), to jednak nie kompletnego (niem. vollständig), gdyż nie ma w nim miejsca dla występującego powszechnie w świecie zła. Uwyraźniając realność i radykalność zła, Jung za jedyną możliwość jego pochodzenia i trwałej obecności uznaje samego Boga, który w jego ujęciu jest Czwórcą. Tym samym nie tylko człowiek odnajduje w Bogu, swoim stwórcy, własne odbicie, z pękniętą, pełną przeciwieństw i napięć, lecz przez to niezwykle dynamiczną naturą, ale także i Bóg staje się prawdziwym obrazem naznaczonego skazą (cieniem) człowieka. 

Wystąpienie stawia sobie za cel prezentację oryginalnej, metafizycznej odpowiedzi szwajcarskiego psychiatry na zawarte w tytule pytanie wraz z krytycznym odniesieniem się do jej tez szczegółowych.

 

dzień i godzina

(Czwartek) 17:00 - 17:30

sala

CTW-102 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

obradom przewodniczy

dr hab. Marek Wójtowicz

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X