śr11wrz18:1518:45Uczniowie Kazimierza Twardowskiego wobec fenomenologiidr hab. Dariusz Bęben (Uniwersytet Śląśki)18:15 - 18:45 C-241A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej sympozjum lub panel:Obecność myśli Kazimierza Twardowskiego we wczesnej fenomenologii polskiej

Wśród studentów K. Twardowskiego znalazła się grupa uczniów, która z sympatią spoglądała w stronę rozważań fenomenologicznych. W referacie przedstawię poglądy trzech spośród jego uczniów: Salomona Igla, Waltera Auerbacha oraz Tadeusza Witwickiego. Interesuje mnie następująca kwestia: czy można ich rozważania nazwać fenomenologicznymi? Jeśli tak, to o jakiej fenomenologii (jakiego typu) można mówić w ich przypadku? Działali oni w obszarze wpływów nie tylko koncepcji Twardowskiego, ale także psychologii W. Witwickiego oraz fenomenologii R. Ingardena. Nie bez znaczenia były dla nich również koncepcje wypracowane w szkołach O. Külpego i A. Meinonga czy berlińskich psychologów postaci.

Będę chciał wykazać, że w swych szczegółowych analizach – żaden z nich nie zbudował systematycznej doktryny – reprezentują oni szczególny model nowej (w odniesieniu do Twardowskiego) koncepcji świadomości i jej relacji do przedmiotu. Nie udaje im się jednak wyjść poza rozważania psychologiczne (trzymając się Husserlowskiego rozróżnienia filozofia – psychologia). Uważam, że ich badania można określić jako fenomenologiczną psychologię opisową. W referacie przedstawię jej główne cechy oraz wskażę elementy, które uniemożliwiły im (o ile w ogóle mieli takie aspiracje) drogę do fenomenologii właściwej.

(środa) 18:15 - 18:45

C-241A (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)