Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz18:1518:45Uczniowie Kazimierza Twardowskiego wobec fenomenologiidr hab. Dariusz Bęben (Uniwersytet Śląśki)18:15 - 18:45 C-241A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej sympozjum lub panel:Obecność myśli Kazimierza Twardowskiego we wczesnej fenomenologii polskiej

abstrakt

Wśród studentów K. Twardowskiego znalazła się grupa uczniów, która z sympatią spoglądała w stronę rozważań fenomenologicznych. W referacie przedstawię poglądy trzech spośród jego uczniów: Salomona Igla, Waltera Auerbacha oraz Tadeusza Witwickiego. Interesuje mnie następująca kwestia: czy można ich rozważania nazwać fenomenologicznymi? Jeśli tak, to o jakiej fenomenologii (jakiego typu) można mówić w ich przypadku? Działali oni w obszarze wpływów nie tylko koncepcji Twardowskiego, ale także psychologii W. Witwickiego oraz fenomenologii R. Ingardena. Nie bez znaczenia były dla nich również koncepcje wypracowane w szkołach O. Külpego i A. Meinonga czy berlińskich psychologów postaci.

Będę chciał wykazać, że w swych szczegółowych analizach – żaden z nich nie zbudował systematycznej doktryny – reprezentują oni szczególny model nowej (w odniesieniu do Twardowskiego) koncepcji świadomości i jej relacji do przedmiotu. Nie udaje im się jednak wyjść poza rozważania psychologiczne (trzymając się Husserlowskiego rozróżnienia filozofia – psychologia). Uważam, że ich badania można określić jako fenomenologiczną psychologię opisową. W referacie przedstawię jej główne cechy oraz wskażę elementy, które uniemożliwiły im (o ile w ogóle mieli takie aspiracje) drogę do fenomenologii właściwej.

dzień i godzina

(środa) 18:15 - 18:45

sala

C-241A (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

obradom przewodniczy

dr hab. Marek Piwowarczyk, prof. KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X