Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz12:1512:45zmiana terminuTwórcza przemiana w koncepcji drogi twórcydr hab. Marek Kazimierz Siwiec (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)12:15 - 12:45 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

abstrakt

Autor szkicu podejmuje namysł nad problemem twórczej przemiany w koncepcji drogi twórcy. Wskazuje odniesienie tego problemu do szerszego kontekstu twórcy, twórczości, punktu widzenia twórcy. Określa też najistotniejsze rysy koncepcji drogi twórcy, głównie zaś podstawowe rozróżnienie pomiędzy źródłami twórczości a twórczymi źródłami. W tym kontekście twórcza przemiana stanowi wydarzenie, w którym dokonuje się przejście od twórczych źródeł do źródeł twórczości. To przejście oznacza przetworzenie twórczych źródeł w źródła twórczości. Przetworzenie to ma charakter egzystencjalny i symboliczny.
Autor podkreśla znaczenie dla twórczej przemiany symboliki feniksa w estetycznej refleksji Michała Anioła Buonarroti. Dla bliższego rozpoznania tej przemiany autor odwołuje się do ujęć poetyckich i filozoficznych. Do wiersza „Narcyz” C. K. Norwida oraz do myśli A. Schopenhauera, głównie kontemplacji estetycznej i myśli F. Nietzschego, a zwłaszcza opowieści o trzech przemianach.
W tej przemianie dokonuje się swoista regeneracja twórcy, czyli symboliczne samospalenie i powstanie z popiołów.
Twórca staje się nowonarodzony.

dzień i godzina

(Wtorek) 12:15 - 12:45

sala

GG-207 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X