śr11wrz17:3018:00"Trzeci" Wittgenstein o systemie przekonańdr Jacek Ziobrowski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)17:30 - 18:00 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Opublikowana pięćdziesiąt lat temu książka Ludwiga Wittgensteina „O pewności” uważana jest niekiedy za największe osiągnięcie „trzeciego” Wittgensteina, za najwspanialszy wyraz filozofii tworzonej przez austriackiego myśliciela w ostatnich pięciu latach życia. Uwagi składające się na tę książkę zarysowują oryginalną koncepcję struktury systemu przekonań. Koncepcja ta bywa interpretowana jako fundacjonistyczna, kontekstualistyczna lub taka, która nie daje się sprowadzić do żadnego z klasycznych stanowisk w kwestii struktury uzasadniania. W referacie przedstawiam wyrażone w książce „O pewności” idee dotyczące struktury systemu przekonań, zarysowuję różne jej interpretacje i wskazuję źródła rozbieżności w tych interpretacjach. Argumentuję na rzecz tezy, że koncepcja Wittgensteina zgodna jest z szeroko rozumianym kontekstualizmem (inferencyjnym), a filozofowie, którzy są innego zdania, nietrafnie wyznaczają granice głównych stanowisk w kwestii struktury uzasadniania lub opacznie rozumieją niektóre uwagi Wittgensteina.

(środa) 17:30 - 18:00

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

prof. dr hab. Katarzyna Paprzycka-Hausman