2019pt13wrz18:1518:45Transformacje koncepcji emocji w filozofii średniowiecznejdr Reet Otsason (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)18:15 - 18:45 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

W moim referacie chcę pokazać, w jaki sposób zostały przetransformowane rozumienie, znaczenie i funkcje emocji w myśli średniowiecznej wykorzystującej źródła starożytne. Nowe akcenty pojawiały się w m.in. w koncepcjach Awicenny, Jana z La Rochelle, Alberta Wielkiego, Bonawentury, Tomasza z Akwinu, Jana Dunsa Szkota, Ockhama: obemują one terminologię (emocje zrozumiane m.in. jako perturbationes, affectiones, passiones), podziały uczuć, sposoby powstawania. Różne koncepcje emocji są uwikłane w zagadnienia z zakresu antropologii, teorii poznania, problemy etyczne i teologiczne. Powstaje między innymi pytanie – czy emocje pokazują dualizm ciała/duszy, czy raczej są wyrazem/funkcją całego człowieka.

(Piątek) 18:15 - 18:45

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN