2019śr11wrz12:4513:15The non-empty sum of regions in a Venn diagramme as both a difficulty and a path towards checking syllogism validity for the first figure of the syllogism. Following the Seweryna Łuszczewska-Rohmahnowa 1953 workdr hab. Anna Pietryga (Uniwersytet Opolski)12:45 - 13:15 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

In Venn diagrams, the non-empty sums of segions present some inconvenience for checking the syllogism validity because of their indefinite character in so far as the position of the element is concerned, yet it may be useful to mark the regions as non-empty because of the chance the region may present for a particular conclusion. Whereas the marking suggested by Seweryna Łuszczewska-Romahnowa was practically one-domentional, our suggestion is 2-D which allows to consider two such non-empty regions as indepEndent sets.

(środa) 12:45 - 13:15

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

dr Michał Zawidzki