pt13wrz10:3011:00Teoria części czasowej inspirowana koncepcją porządku zdarzeń według S. K. Thomasonadr Marek Porwolik (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)10:30 - 11:00 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Pojęcie części czasowej używane jest często w prezentacji różnych koncepcji trwania. Autorzy odwołują się zazwyczaj do definicji zaproponowanych przez T. Sidera lub D. Zimmermana, angażujących pojęcia mereologii. Celem referatu jest prezentacja autorskiej teorii części czasowej, w której korzysta się z koncepcji porządku zdarzeń zaproponowanej przez S. K. Thomasona [1], [2]. Ta ostatnia oparta jest na pojęciu zdarzenia a nie (punktowej) chwili i inspirowana analizami zagadnienia czasu prowadzonymi przez B. Russella. Thomason zaproponował sformalizowane ujęcie porządku zdarzeń i wskazał oryginalny sposób konstrukcji (punktowych) chwil ze zdarzeń. W celu realizacji tytułowego zadania zostanie zaproponowane rozszerzenie aksjomatyki Thomasona o aksjomaty wiążące rozpatrywane przez niego relacje z relacją bycia częścią.

[1] Thomason, S. K., On Constructing Instant from Events, Journal of Philosophical Logic 13(1984), 85-96.
[2] Thomason, S. K., Free Conctruction Time from Events, Journal of Philosophical Logic 18(1989), 43-67.

(Piątek) 10:30 - 11:00

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

prof. dr hab. Andrzej Pietruszczak