2019śr11wrz12:1512:45Technika jako narzędzie filozofowania? Fronetyczna etyka robotów jako filozofia in silicodr hab. Paweł Polak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), dr Roman Krzanowski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)12:15 - 12:45 GG-248 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Techniki

Jedną z istotnych cech nowoczesnej techniki jest częste odwoływanie się do wyników badań filozoficznych. Współpraca inżynierów i filozofów staje się standardem przy projektowaniu wyrafinowanych urządzeń wchodzących w interakcje społeczne. Doskonałym przykładem są tzw. etyczne roboty.
Proponujemy, aby spojrzeć na wspomniane przykłady implementacji z nietypowej perspektywy, traktując je jako filozofię in silico. Próby implementacji wymuszają skrajną precyzację zagadnień i zmuszają do ujawniania wielu ukrytych założeń. Powstaje więc pytanie, czy można potraktować te próby jako narzędzie do rozwoju refleksji filozoficznej, a zatem jako nowe narzędzie filozofowania? Z pewnością teza ta może wydawać się kontrowersyjna dla niektórych filozofów, sądzimy jednak że nie powinniśmy odrzucać a priori możliwości włączenia nowych narzędzi do instrumentarium filozoficznego. Chcemy więc pokazać, w jaki sposób próby implementacji etyki fronetycznej r robotach etycznych wiodą do nowych pytań filozoficznych – co jest typowe dla refleksji filozoficznej.
[Referat przygotowany wraz z dr. Romanem Krzanowskim]

(środa) 12:15 - 12:45

GG-248 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii TechnikiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Lech W. Zacher (em.)
dr Bartłomiej Knosala (Politechnika Śląska)