2019czw12wrz17:0017:30zmiana terminuSztuka i schizofrenia: z tradycji europejskiej l'art brutdr Małgorzata Bogaczyk-Vormayr (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)17:00 - 17:30 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Przedmiotem mego wystąpienia jest sztuka gromadzona w najważniejszych prywatnych i instytucjonalnych zbiorach Outsider Art i L’Art Brut w Europie, m.in. Prinzhorn/Heidelberg, St. Gallen, Gugging, Atelier 10, Boxer Gallery, jak również sztuka uprawiana dzisiaj w atelier szpitali psychiatrycznych i obecna na profesjonalnym rynku sztuki. Transdyscyplinarne ujęcie zagadnienia l’art brut uwzględni problemy formułowane na gruncie (i) filozofii kultury (historia l’art brut i jej usytuowanie zarówno w historii awangardy oraz sztuki ponowoczesnej, jak i w kontekście dwudziestowiecznych przemian społecznych, emancypacyjnych i równościowych); (ii) filozofii sztuki (prymat artyzmu wobec ideału inkluzji; krytyka art therapy; kategorie kreatywności i talentu); (iii) etyki społecznej (inkluzja i uznanie; kategoria inności; produkcja kultury materialnej w środowisku klinicznym) oraz (iv) etyki medycznej (samostanowienie a choroba psychiczna; biopolityczność środowiska klinicznego).

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)

dr Cezary Kościelniak