wt10wrz11:0011:30Świadectwo jako płaszczyzna zaufaniadr Maria Pleskaczyńska (Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa im. A. Einsteina w Wilanowie)11:00 - 11:30 C-306 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

W filozoficznej dyskusji poświęconej kategoriom świadka i świadectwa, mocno eksponowane są kwestie zaangażowania i autorytetu. Świadkowie mają dysponować szczególnym autorytetem, zarówno w porządku epistemicznym, jak i moralnym i to on ma decydować o tym, kogo uznaje się za świadka, kogo zaś z tej roli wyklucza.

Wydaje się jednak, że zarówno rolę świadków i świadectw w dzisiejszym świecie i w zbiorowej pamięci, jak i mechanizmy zeznawania, przyjmowania świadectw i uznawania świadków tłumaczy kategoria zaufania. Relacja zaufania umożliwia bliskość, konieczną zarówno dla powierzenia, jak i przyjęcia świadectwa (wraz z towarzyszącym mu trudnym emocjonalnym bagażem). Kategoria zaufania, lepiej niż jakakolwiek inna, tłumaczy naturalną skłonność do rozumienia świadka jako ofiary zła i odrzucania jako świadków przedstawicieli strony złoczyńców. Pozwala także na włączenie w poczet świadectw relacji o wydarzeniach od ludzi niezależnych, a także na świadczenie o tym co dobre. Szczególnie interesujący wydaje się ten ostatni problem – filozoficzny dyskurs (inaczej niż religijny) wyklucza zwykle ze zbioru świadectw wypowiedzi o dobru. Przyjęcie rozumienia porządku świadectwa jako płaszczyzny obustronnego zaufania pozwala jednak włączyć do niego świadectwa o dobrych ludziach bądź ludzkim dobru. W tym kontekście warto przyjrzeć się wspomnieniowym świadectwom o filozoficznych autorytetach (H. Bergson, A. Camus, K. Wojtyła) jako wypowiedziom osób, którym można zaufać o zaufaniu.

(Wtorek) 11:00 - 11:30

C-306 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)