2019czw12wrz11:4512:15Standardowa funkcja prawdopodobieństwa a klasyczna relacja wynikaniadr hab. Krystyna Misiuna (Uniwersytet Warszawski)11:45 - 12:15 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Standardowa teoria prawdopodobieństwa definiuje funkcję prawdopodobieństwa dla danej przestrzeni prawdopodobieństwa (Ω, K, P), jako funkcję rzeczywistą, której dziedziną jest σ-algebra podzbiorów zbioru Ω w zbiór liczb rzeczywistych  P: KR. Na mocy twierdzenia o izomorfizmie między ciałem zbiorów i algebrą Boole’a, dziedziną funkcji prawdopodobieństwa może być algebra Boole’a podzbiorów zbioru Ω. W szczególnym przypadku dziedziną taką może być zbiór wszystkich formuł Boolowskich języka formalnego rachunku zdań z relacją klasycznej konsekwencji zdefiniowaną za pomocą funkcji interpretacji v: FOR → {1,0}, której dziedziną jest zbiór wszystkich poprawnie zbudowanych formuł tego języka, a {1,0} jest zbiorem klasycznych wartości logicznych.  Przy tak rozumianej funkcji prawdopodobieństwa wzajemne związki, jakie zachodzą między standardowym prawdopodobieństwem, a klasyczną konsekwencją nie muszą być proste ze względu na różnice, jakie zachodzą między funkcją interpretacji v i funkcją P: FOR → [0, 1]. Różnice te przesądzają o różnicach zachodzących między funkcją prawdopodobieństwa a klasyczną relacją wynikania, które wymagają analizy. Dajemy przegląd tych probabilistycznych warunków definiujących klasyczną relację konsekwencji. Mimo tego, że można wykazać ich równoważność logiczną, różnią się one pod względem informacji o klasycznej relacji konsekwencji.

(Czwartek) 11:45 - 12:15

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

prof. dr hab. Andrzej Indrzejczak