Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz11:4512:15"Spór o «podpis w komórce»" - analiza Stephena C. Meyera argumentu na rzecz projektu w przyrodziedr Małgorzata Gazda (Uniwersytet Zielonogórski)11:45 - 12:15 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Wystąpienie będzie prezentacją problematyki poruszanej w książce “Spór o «podpis w komórce»”, która jest książkową wersją pracy doktorskiej napisanej przeze mnie pod kierunkiem prof. dra hab. Kazimierza Jodkowskiego.

W pracy tej prezentowana jest analiza sporu o koncepcję „podpisu w komórce” przedstawioną w ramach tak zwanej teorii inteligentnego projektu przez Stephena C. Meyera w książce „Signature in the Cell”. Meyer koncentruje się na problemie pochodzenia funkcjonalnej informacji biologicznej potrzebnej do zaistnienia żywej komórki. Argumentuje on nie tylko, że żaden niekierowany mechanizm przyrodniczy (żadna wersja teorii ewolucji chemicznej) nie rozwiązuje tego problemu, ale też, że ze względu na znaną z doświadczenia zdolność inteligencji – inteligencji ludzkiej – do generowania sensownej informacji uzasadnione jest twierdzenie, że przy obecnym stanie wiedzy najlepszym wyjaśnieniem pochodzenia pierwotnej informacji biologicznej – koniecznej do powstania życia – jest wyjaśnienie mówiące o inteligentnym projekcie. Rozumowanie prowadzące do sformułowania koncepcji „podpisu w komórce” ma więc charakter wnioskowania do najlepszego wyjaśnienia. W pracy przedstawiona jest analiza sporu dotyczącego koncepcji „podpisu w komórce”. Główne punkty tej analizy przedstawię w referacie.

dzień i godzina

(Czwartek) 11:45 - 12:15

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X