Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz10:3011:00Słabe punkty pragmatycznego naturalizmu metodologicznegodr Dariusz Sagan (Uniwersytet Zielonogórski)10:30 - 11:00 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Zgodnie z pragmatycznym ujęciem zasady naturalizmu metodologicznego nie stanowi ona definicyjnego składnika naukowości, a tym samym nie jest narzucana odgórnie, lecz została przyjęta przez naukowców w toku rozwoju nauki. Uznaje się przy tym, że wyjaśnienia nadnaturalistyczne były z biegiem czasu wypierane przez wyjaśnienia naturalistyczne, które lepiej tłumaczyły zjawiska badane przez naukowców. Dziś natomiast nie ma żadnych świadectw empirycznych, które potwierdzałyby działanie przyczyn nadnaturalnych w świecie przyrody. W związku z dotychczasowymi niepowodzeniami wyjaśnień nadnaturalistycznych tymczasowo przyjmuje się więc zasadę naturalizmu metodologicznego, która nakazuje, by na gruncie nauki odwoływano się wyłącznie do przyczyn naturalnych. Z zasady tej będzie można jednak zrezygnować, jeśli pojawią się mocne świadectwa wskazujące na działanie przyczyn nadnaturalnych.

W referacie wskażę słabe punkty tego stanowiska, związane z szeroko pojmowanym uteoretyzowaniem obserwacji, zwłaszcza w tej jego postaci, na jaką wskazuje Kazimierza Jodkowskiego koncepcja epistemicznych układów odniesienia nauki.

dzień i godzina

(Piątek) 10:30 - 11:00

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X