Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz10:3011:00Słabe punkty pragmatycznego naturalizmu metodologicznegodr Dariusz Sagan (Uniwersytet Zielonogórski)10:30 - 11:00 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Zgodnie z pragmatycznym ujęciem zasady naturalizmu metodologicznego nie stanowi ona definicyjnego składnika naukowości, a tym samym nie jest narzucana odgórnie, lecz została przyjęta przez naukowców w toku rozwoju nauki. Uznaje się przy tym, że wyjaśnienia nadnaturalistyczne były z biegiem czasu wypierane przez wyjaśnienia naturalistyczne, które lepiej tłumaczyły zjawiska badane przez naukowców. Dziś natomiast nie ma żadnych świadectw empirycznych, które potwierdzałyby działanie przyczyn nadnaturalnych w świecie przyrody. W związku z dotychczasowymi niepowodzeniami wyjaśnień nadnaturalistycznych tymczasowo przyjmuje się więc zasadę naturalizmu metodologicznego, która nakazuje, by na gruncie nauki odwoływano się wyłącznie do przyczyn naturalnych. Z zasady tej będzie można jednak zrezygnować, jeśli pojawią się mocne świadectwa wskazujące na działanie przyczyn nadnaturalnych.

W referacie wskażę słabe punkty tego stanowiska, związane z szeroko pojmowanym uteoretyzowaniem obserwacji, zwłaszcza w tej jego postaci, na jaką wskazuje Kazimierza Jodkowskiego koncepcja epistemicznych układów odniesienia nauki.

dzień i godzina

(Piątek) 10:30 - 11:00

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X