wt10wrz11:4512:15Sceptycyzmdr Jędrzej Stanisławek (Politechnika Warszawska)11:45 - 12:15 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

1. Sceptycyzm –formy. Sceptycyzm występuje w formie aktywnej (dogmatycznej) i pasywnej (agnostycznej). Gdy celem jest osiągnięcie prawdy, mamy do czynienia ze sceptycyzmem poznawczym: epistemologicznym (jeśli wątpliwości dotyczą wartości wiedzy) lub dialektycznym (czyli z krytycyzmem). W innych przypadkach sceptycyzm przyjmuje postać erystyczną.
  2. Sceptycyzm nowożytny. Dla empirystów nowożytnych sceptycyzm stał się celem samym w sobie. Ze sceptycznym zapałem (z fervor scepticum), pod kryptonimem polemiki z metafizyką, dezawuują filozofię.
  3. Sugestia Davida Hume’a. W zdaniu „słońce jutro…” Hume nie orzeka, że być może słońce jutro nie wzejdzie, ale tę myśl sugeruje. Sugestia Hume’a miałaby dowodzić głębi filozoficznych rozważań. Jest odwrotnie: sugestia Hume’a filozofię ośmiesza. Każdy student wie, że Słońce wschodzi codziennie od 4,5 miliarda lat.
  4. Negatywna funkcja sceptycyzmu. W swej intencji sceptycyzm miał uzdrowić filozofię. Faktycznie jej zaszkodził. W świadomości potocznej zrównał naukę z pseudonauką, a racjonalizm Kościoła katolickiego z bajdurzeniem antychrześcijańskich sekt.
  5. Sceptycyzm w nauce. Tezę pretendującą do miana twierdzenia nauki należy poddać weryfikacji. W przypadku stwierdzeń filozofii jej odpowiednikiem jest uzgodnienie ich z nauką oraz wewnętrzna koherencja. Aby je zweryfikować, powinny mieć przynajmniej jedną jednoznaczną interpretację. Powinien ją wskazać ten, kto tezy wypowiada.
  6. Sceptycyzm erystyczny. Sceptycyzm erystyczny podważa poglądy dla efektów praktycznych. Jego najnowszą formą jest sceptyczne odniesienie się do zmian klimatycznych

Sceptycyzm jest wygodny. Gdy sceptyk ma rację, triumfuje: „A nie mówiłem?!”.

Autor odróżnia odmiany sceptycyzmu (epistemologiczny, dialektyczny, erystyczny) i kolejno je opisuje. Ceni krytycyzm (sceptycyzm dialektyczny), jednak krytykuje inne postaci sceptycyzmu. Uważa, że przyniosły więcej szkody niż pożytku. W szczególności krytykuje tzw. sceptycyzm klimatyczny.

(Wtorek) 11:45 - 12:15

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

dr hab. Józef Dębowski, prof. UWM