Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz09:0010:30szczególnie polecamySamoświadomość i sceptycyzmprof. dr hab. Renata Ziemińska09:00 - 10:30 CTW-408 (Centrum Transferu Wiedzy)

abstrakt

Współczesny sceptycyzm nie oszczędził danych samoświadomości.

Po pierwsze, opis procesu werbalizacji strumienia świadomości w introspekcji ujawnił poślizg czasowy i zależność od pojęć, podczas gdy intuicja przeżywania tylko dzięki introspekcji może być odzyskana (dodatkowe argumenty sceptyczne to eksternalizm co do treści mentalnych i hipoteza kwusa).

Po drugie, analiza „ja” jako podmiotu wskazuje na jego zależność od samoświadomości ciała (propriocepcji i interocepcji). Wolność od błędnej identyfikacji oraz nieredukowalność danych samoświadomości do wiedzy trzecioosobowej, to walory ale jednak ograniczone do samego czucia własnego istnienia, bez gwarancji, że jakiekolwiek treści są bezbłędnie przypisane.

Te gwarancje ma tylko „ja” deflacyjne, beztreściowe, przedpredykatywne, niekonceptualne. W wyniku tych analiz treściowe dane samoświadomości tracą priorytet epistemologiczny. Opisy świata i opisy „ja” chwieją się jednakowo.

dzień i godzina

(środa) 09:00 - 10:30

sala

CTW-408 (Centrum Transferu Wiedzy)

obradom przewodniczy

prof. dr hab. Renata Ziemińska

Uniwersytet Szczeciński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X