2019wt10wrz18:1518:45Różne stany mentalne ˗ różna mentalizacja?mgr Adrianna Smurzyńska (Uniwersytet Jagielloński)18:15 - 18:45 GG-208 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Umysłu i Kognitywistyki

“Jednym z aspektów życia społecznego jest próba zrozumienia innych. Patrząc na innych ludzi, wnioskujemy o czym oni myślą. Co sądzą na dany temat, co czują, gdy uśmiechają się i płaczą, co planują wykonując jakieś działania. Gdy widzimy dwójkę ludzi wpatrzonych w siebie, stwierdzamy, że są zakochani. Gdy student sumiennie przygotowuje się do egzaminów, nie tylko uznajemy, że mu na nich zależy, ale także, że jest pilny. Gdy widzimy płaczące dziecko, siedzące na chodniku ze zdartym kolanem, nie tylko uznajemy, że przeżywa ono ból, ale również, że potrzebuje pomocy i nie wie, co ma zrobić. Przykłady takie można mnożyć w nieskończoność. Pokazują one, że każdego dnia mierzymy się z koniecznością odpowiedzenia sobie na pytania, takie jak: Co on myśli? Co ona czuje? Co oni uważają?
Z jednej strony, wydaje się, że za to wszystko odpowiada jedna zdolność. Z drugiej, można zadać pytanie, czy rzeczywiście przypisywanie przekonań odbywa się w ten sam sposób, co przypisywanie emocji, czy intencji. Badacze z tego obszaru wiedzy mówią o rozmaitych stanach mentalnych. Najczęściej w tym kontekście jest mowa o przekonaniach i pragnieniach (Białecka-Pikul, 2012; Goldman, 2006, Newen, 2015; Przybysz, 2014 i in.) oraz emocjach, bólu, intencjach (Goldman, 2009; Olsson i Ochsner, 2008; Waytz i Mitchell, 2008 i in.). W niektórych pracach znaleźć też można odniesienia do cech, dyspozycji, czy preferencji (Ames, 2007; Damon i Hart, 1982; Goldman i Mason, 2007). Wydaje się, że fenomeny te nie są jednorodne (Robbins, 2004), a sposób ich przypisywania powinien zostać uporządkowany i dokładniej przeanalizowany.
W swojej prezentacji przedstawię próbę wskazania różnic w przypisywaniu różnych stanów mentalnych oraz propozycję uporządkowania ich przy odwołaniu do różnych teorii mentalizacji. Skorzystam z: teorii teorii (Perner, 1991; Wellman, 1990; Carruthers, 2009; Nichols i Stich, 2003), teorii symulacji (Gordon, 1995; Goldman, 2006; Waytz i Mitchell, 2008), teorii interakcyjnej (Gallagher i Hutto, 2008), teorii modeli osobowych (Newen, 2015, Newen i Schlicht, 2009) oraz psychiatrycznej teorii mentalizacji (Fonagy i Luyten, 2009).”

Sekcja Filozofii Umysłu i KognitywistykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Urszula Żegleń (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Daniel Żuromski (UMK)