2019pt13wrz17:3018:00Rosja XIX/XX wieku w dziełach Lou Andreas-Salomémgr Katarzyna Turonek-Ostrowska (Uniwersytet Zielonogórski)17:30 - 18:00 CTW-204 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej

W referacie pokazuję, jak postrzegała Rosję Lou Andreas-Salomé (1861-1937). Poświęciła ona rosyjskiej filozofii, kulturze i poezji wiele prac, tematykę tę poruszała nie tylko w artykułach naukowych, także w powieściach i wierszach. Omówię problematykę różnic kulturowych między Wschodem a Zachodem, losu rosyjskiej inteligencji i chłopstwa. Zaprezentuję wyniki badań w projekcie badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki: „Drugi plan: Kobiety w filozofii rosyjskiej” (UMO 2017/25/B/HS1/00530). Wykażę, że zainteresowanie tematyką losów Rosji wynikało z jej biografii. Urodziła się w Petersburgu w 1861 r., zmarła w Getyndze w 1937 r.. Dzieciństwo spędziła w Rosji, odebrała tam podstawową edukację. W 1881 r. wyjechała na studia filozoficzne do Zurychu. Przez całe swoje życie była pod wpływem dwóch kultur: zarówno wschodniej, jak i zachodniej. W dorosłym życiu identyfikowała się z kulturą rosyjską oraz podjęła intensywne badania nad nią. Jej dziedzictwo odegrało ogromna rolę w jej życiu. Opisując charakter i kulturę Rosjan, niewątpliwie wykorzystała własne doświadczenia, które były inspiracją do zajęcia się nią profesjonalnie.

(Piątek) 17:30 - 18:00

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)

dr Anna Markwart