pt13wrz10:3011:00Rola retoryki w polityce w ujęciu Richarda Weaveramgr Kacper Sakowicz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II )10:30 - 11:00 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Wobec wzrostu zainteresowania retoryką i jednoczesnej dominacji w tym obszarze powierzchownej literatury z zakresu rozwoju osobistego oraz public relations, warto zwrócić uwagę na jedno z kluczowych dzieł amerykańskiego filozofa Richarda M. Weavera. W dziele „The Ethics of Rhetoric” autor analizuje perswazyjną moc retoryki i jej implikacje moralne. Weaver bada wątki dotyczące języka w platońskim Fajdrosie, a także rozważa kwestie natury retoryki i tego co stanowi o przekonywaniu w odniesieniu do pism E. Burke’a, A. Lincolna i J. Miltona. Brak polskiego tłumaczenia dzieła sprawia, że ta część anglosaskiego dorobku filozoficznego i retorycznego pozostaje w Polsce szerzej nieznana. Tymczasem dzieło amerykańskiego konserwatysty jest w dużej mierze aktualne.

(Piątek) 10:30 - 11:00

GG-247 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)