pt13wrz12:1512:45Religijność i duchowość a przyjmowane poglądy etyczne. Badania nad potocznymi teoriami psychologicznymi w Chinach, Polsce, Ukrainie i Niemczechdr hab. Arkadiusz Gut, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)12:15 - 12:45 CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

W prezentacji skupimy się na analizie potocznych konceptualizacji takich pojęć, jak dusza i umysł w różnych kontekstach kulturowych. Przekonania na temat umysłu i duszy: aspekty ontologiczne, funkcjonalne i etyczne zostały zebrane w czterech krajach (Polska, Chiny, Ukraina, Niemcy) przy użyciu kwestionariusza wykorzystywanego w analogicznych badaniach przez Rebekkę Richert i Sam Harris. Dodatkowo staraliśmy się dokonać pomiaru w każdej z badanych grup poziomu religijności wewnętrznej i zewnętrznej.

Do tego celu wykorzystaliśmy kwestionariusz Duke Religion Index (DUREL). W naszej prezentacji skupimy się na pokazaniu, jak dalece posługiwanie się w myśleniu modelem trójczłonowym dusza – umysł – ciało, powiązanym jednocześnie z wyraźną spirytualizacją duszy, przy jednoczesnym naturalizowaniu umysłu, jest powiązane i modelowane przez poziom religijności (mierzony w różnych aspektach). Interesować nas będzie także pokazanie, jak dalece różne formy dualizmów: duszy-ciała, umysłu-ciała, ale także rozumu-emocji, powiązane są z przekonaniami religijnymi.

Zestawienia danych z różnych krajów oraz analizy międzykulturowe pozwalają także rozważać kwestie uniwersalności pewnych konceptualizacji, w tym przypadku duszy czy umysłu, oraz uniwersalność dychotomii typu umysł-ciało. Tym kwestiom także poświęcona będzie przygotowywana prezentacja.

(Piątek) 12:15 - 12:45

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

dr Bogdan Dziobkowski