pt13wrz16:3017:00Religia i pewność. Katolicyzm w późnych pismach Stanisława Brzozowskiegomgr Tomasz Herbich (Uniwersytet Warszawski)16:30 - 17:00 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

W drugiej połowie XIX stulecia w życiu kulturalnym Europy zaszedł fakt słabo jeszcze dostrzegany: pod hałaśliwym chaosem faktów bardziej powierzchownych zarysował się kryzys, jakiego ludzkość dotychczas nie przeżyła: rozkład wszelkich światopoglądów, wszelkich wartości bezwzględnych” – pisał w 1903 roku Stanisław Brzozowski. Poszukiwanie odpowiedzi na ten kryzys zawiodło go pod koniec życia do fascynacji taką postacią katolicyzmu, która „może znieść sam na sam z każdym zagadnieniem, z każdą postacią rzeczywistości, zdającą się jej zaprzeczać”. Katolicyzm miał dostarczyć silnej podstawy dla przekonań. Był formacją intelektualną, która z tego, że proces kształtowania się poglądów jest wszechstronnie uwarunkowany, nie wyprowadzała zwątpienia wyrażającego się w przekonaniu, że powstawanie poglądów w czasie implikuje niemożność mówienia o prawdzie. Działający podmiot mógł zatem dzięki zwróceniu się ku katolicyzmowi odzyskać pewność będącą warunkiem czynu. W moim referacie rozważę przyczyny zwrotu Brzozowskiego w stronę katolicyzmu oraz dokonanego przez niego przewartościowania swojego stosunku do religii. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zwrócenie się ku katolicyzmowi wynika z poprzedzającego go rozwoju myśli Brzozowskiego.

(Piątek) 16:30 - 17:00

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM