śr11wrz18:4519:15Relacje między nauką a religią w Islamie w oczach Sayyeda Hosseina Nasramgr Ewelina Grądzka (Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie)18:45 - 19:15 CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

Islam, jako trzecia religia monoteistyczna, praktycznie od samego początku swojego istnienia zajmował się relacją wiary do rozumu. Choć wcześnie nastąpił podział wewnątrz religii na sunnitów i szyitów, w obu odłamach dochodziło do dyskusji na ten temat. Przykładem tego są rozważania w ramach kalam (teologii spekulatywnej) – zwłaszcza wyróżniają się tu mutazylici. Rozwijano także falsafę (filozofię inspirowaną myślą grecką i nie tylko) – dokonano przekładów najważniejszych pism starożytności, ale także czegoś więcej. Starą myśl poddano nowej, twórczej refleksji i rozwijano ją dalej. Nie obyło się jednakże bez konfliktów – przykładem tego jest zakaz nauk mutazylitów oraz wystąpienie Al-Ghazalego. Jest to dziedzictwo świata Islamu, do którego odwołuje się współczesny perski filozof Sayyed Hossein Nasr. Wykształcony na MIT w dziedzinie geofizyki oraz na Harvard University w dziedzinie historii nauki, od kilku już dekad próbuje na nowo zmierzyć się z problematyką nauki i religii w Islamie. Świadom sukcesów i potęgi współczesnej nauki, dostrzega w niej także zagrożenia – zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla sfery duchowej współczesnego człowieka. Nie kwestionując metody naukowej, podkreśla jej ograniczoną metodologię i nawołuje do powrotu do scientia sacra. Uważa, że Islam powinien znaleźć swoją drogę, stworzyć Islamic science.

(środa) 18:45 - 19:15

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

dr Andrzej Słowikowski