pt13wrz15:0017:00Relacja autorytetu filozoficznego a historiadr hab. Tomasz Kubalica (Uniwersytet Śląski w Katowicach)15:00 - 17:00 CTW-113 (Centrum Transferu Wiedzy)sympozjum lub panel:Historia filozofii a filozofia

Historia filozofii a filozofia. Panel dyskusyjny

Przedmiotem wystąpienia jest próba ujęcia znaczenia intelektualnego wpływu w postaci autorytetu filozoficznego na refleksję filozoficzną, a w szczególności wykrycia zależności w relacjach między filozoficznym autorytetem a treściami opisywanymi przez historię filozofii. Podejmę próbę przedstawienia wypracowanej przez Józefa M. Bocheńskiego logiki autorytetu w zastosowaniu do badań złożonych relacji mistrz-uczeń i ich filozoficznych poglądów znanych z historii filozofii. Przedmiotowe zagadnienie postaram się przedstawić na przykładzie konkretnej historyczno-filozoficznej formacji, jaką była neokantowska szkoła marburska, ruch filozoficzny, który rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku początkowo na uniwersytecie w Marburgu a później w innych światowych ośrodkach akademickich.

(Piątek) 15:00 - 17:00

prof. dr hab. Andrzej Noras