Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz17:0017:30Refleksy świetlne w twórczości Albrechta Dürera a konteksty symboliczne średniowiecznej filozofiimgr Jan Tarnas (Katolicki Uniwersytet Lubelski)17:00 - 17:30 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

abstrakt

“Piętnastowieczna maniera umieszczania w malarstwie refleksów świetlnych osiągnęła swoją kulminację w twórczości Albrechta Dürera, który po raz pierwszy w historii wykorzystał formę refleksu przypominającego ramę okienną umieszczoną w oku portretowanego. O znaczeniu i randze tej maniery świadczy fakt, iż artysta stosował ją konsekwentnie do końca swojego życia, umieszczając ją nie tylko w działach malarskich, ale również w grafice. Niniejsze studium jest próbą uzasadnienia symbolicznego znaczenia tych refleksów świetlnych w kontekście znanych tekstów filozoficznych, średniowiecznej estetyki światła oraz dostępnej wiedzy o duchowości ludzi wieków średnich.
Prezentowane stadium pozostaje częścią istotnej tradycji badawczej o charakterze interdyscyplinarnym, gdzie konkretny obiekt materialny, w tym przypadku dzieło sztuki, staje się przyczynkiem do pogłębionej analizy dotyczącej wiedzy i poglądów ludzi mu współczesnych. Dzieła sztuki rozumiane jako ostateczny produkt cywilizacji, a zatem wyraz ekspresji panującej w niej kultury, powinny być interpretowane nie tylko z perspektywy przyczyn formalnych odpowiedzialnych za ich powstanie, ale również przez wzgląd na sytuację kulturową, w której są osadzone. Tak rozumiane podejście badawcze pozwala w sposób złożony odpowiedzieć na pytania o przyczynę i znaczenie owych dzieł sztuki. Celem tego wystąpienia będzie rozwinięcie wcześniejszych badań Ernsta H. Gombricha i Jana Białostockiego dotyczących powinowactwa sztuk pięknych względem filozofii średniowiecznej i teologii, mające na względzie udzielenie odpowiedzi na pytania o intelektualne i filozoficzne presupozycje, które przyczyniły się do powstania tych konkretnych dzieł sztuki, co w efekcie umożliwi doskonalsze rozumienie mentalności, kultury i realiów życia ludzi średniowiecza.”

dzień i godzina

(środa) 17:00 - 17:30

sala

GG-207 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X