wt10wrz11:0011:30Refleksja jako źródło autorytetu: samozobowiązanie i tożsamość praktycznadr Adriana Warmbier (Uniwersytet Jagielloński)11:00 - 11:30 GG-245 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Szczegółowej i Stosowanej

Pytanie o podstawy moralności, stanowiące punkt wyjścia rozważań dotyczących rozwoju świadomości moralnej, ma dość długą tradycję. Jedną ze współczesnych jego postaci stanowi kontekst odnoszący się do pojęcia refleksji rozumianej jako zdolność do namysłu nad racjami motywującymi nas do przyjęcia danych przekonań i skłaniającymi do działania. Wybierając nieprzypadkowe działanie, sprawując „kontrolę” nad jego kierunkiem, konstytuujemy siebie jako autorów tegoż działania i jednocześnie określamy to, kim się staniemy (kim mamy być). W ten sposób tworzymy naszą tożsamość praktyczną, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Jak zauważa Ch. Korsgaard, racje moralnego działania (standardy normatywne) są zasadami, które zapewniają nam wewnętrzną integralność potrzebną do sprawczości i tożsamości. Korsgaard, krytykując stanowisko realizmu etycznego, przyjmuje, że jako istoty racjonalne możemy odnaleźć obiektywnie najlepszą drogę, na której dojdziemy do uzasadnienia normy moralnej, której podlegamy. W swoim rozumowaniu wykorzystuje postulat tzw. refleksyjnego wsparcia (wzmocnienia), ang. „reflective endorsement”. W moim wystąpieniu zamierzam podjąć problem tego, jaki sens refleksyjności konieczny jest do przeprowadzenia postulatu „refleksyjnego wsparcia (wzmocnienia)”. Jakie trudności napotyka teza mówiąca o procesie tworzenia się refleksyjnej tożsamości, która ma stanowić źródło normatywności?

(Wtorek) 11:00 - 11:30

GG-245 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)