2019śr11wrz18:1518:45Redukcjonizm neuroestetyczny. Czy nauka jest w stanie wyjaśnić przeżycia estetyczne?dr hab. Piotr Przybysz, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu )18:15 - 18:45 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

Pojawienie się neuroestetyki – programu badawczego mającego na celu odkrycie funkcji tzw. „mózgu/umysłu estetycznego” – wzbudziło nowe nadzieje na wyjaśnienie zagadek dotyczących natury piękna, doznań estetycznych i reakcji na sztukę. Wśród podejść preferowanych przez naukowców dominują ujęcia naturalistyczne i redukcjonistyczne, których celem jest wyjaśnienie tajemnicy piękna, doznań estetycznych i emocji towarzyszących sztuce poprzez badanie ich percepcyjnych czy afektywnych korelatów. W referacie omawiam i poddaję ocenie, dotychczasowe próby wyjaśnienia odwiecznej zagadki piękna za pomocą współczesnej wiedzy o mózgu.

Literatura:
V. Ramachandran, W. Hirstein, Nauka wobec zagadnienia sztuki. Neurologiczna teoria doświadczenia estetycznego, [w:] A. Klawiter, W. Dziarnowska (red.), Studia z kognitywistyki i filozofii umysłu, Poznań 2006, s. 327–364.
P. Przybysz, P. Markiewicz, Neuroestetyka. Przegląd zagadnień i kierunków badań, [w:] P. Francuz (red.), Na ścieżkach neuronauki Lublin 2010, s. 107–149.
P. Przybysz, O naturze emocji towarzyszących odbiorowi sztuki. Dynamiczne i sytuacyjne podejście do emocji estetycznych, Estetyka i krytyka 46(3), 2017, s. 45-62.
S. Zeki, Inner Vision. An Exploration of Art and the Brain. Oxford: Oxford University Press 1999.

(środa) 18:15 - 18:45

GG-207 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)