2019czw12wrz11:4512:15Recepcja twórczości Mateusza z Krakowa w krakowskim środowisku intelektualnym u schyłku XIV i w pierwszej połowie XV wiekudr Włodzimierz Zega (Polska Akademia Nauk)11:45 - 12:15 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Twórczość Mateusza z Krakowa jest dosyć dobrze znana. Niektóre z jego dzieł zachowały się w liczbie kilkuset kopii rękopiśmiennych i były wielokrotnie wydawane drukiem począwszy od średniowiecza. Natomiast nieprzebadana i mało znana pozostaje recepcja jego dzieł, treści i idei. Polska tradycja historiograficzna mówi ogólnie o niepodważalnym wpływie Mateusza na rozwój instytucjonalny i doktrynalny Uniwersytetu Krakowskiego, zwłaszcza jego wydziału teologicznego.

Referat podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jakie były konkretne przejawy tego oddziaływania na płaszczyźnie doktrynalnej. Po pierwsze, autor ustalił, że dzieła Mateusza z Krakowa zachowały się w o wiele większej liczbie odpisów, niż do tej pory sądzono. Po drugie, że dzieła te były czytane i cytowane przez co najmniej kilku filozofów i teologów związanych z Uniwersytetem Krakowskim u schyłku XIV i w pierwszej połowie XV wieku (Bartłomiej z Jasła, Stanisław ze Skalbmierza, Jakub Parkoszowic z Żurawicy, Jan z Kęt, Jan z Lgoty). Po trzecie, na przykładzie Mateuszowej teodycei („Rationale divinorum operum”) i dwóch najbardziej rozpowszechnionych dzieł teologicznych („De puritate conscientiae”, „Dialogus rationis et conscientiae”), autor pokazuje, w jaki sposób dzieła Mateusza były wykorzystywane we własnej twórczości krakowskich myślicieli.

(Czwartek) 11:45 - 12:15

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

prof. dr hab. Agnieszka Kijewska