2019pt13wrz11:0011:30"Racje serca". O sensowności uczućdr Piotr Janik (Akademia Ignatianum w Krakowie)11:00 - 11:30 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Czy uczucia można rozumieć? Autorzy, tacy jak C. S. Peirce, M. Scheler, E. Stein i M. Heidegger przekonują, że tak. Każde z nich podejmuje inny aspekt tego rozumienia. Niemniej, w jakimś stopniu wyniki ich analiz zbiegają się ze sobą odsłaniając rzeczywistość ludzkich uczuć. Bez rozumienia uczuć i brania ich pod uwagę, człowiek jest ślepy, a jego rozumienie abstrakcyjne — parafrazując zdanie I. Kanta. Jest on skazany na wieczną tułaczkę, niepewność poznania i jego uzasadnienia. W powszechnym mniemaniu, jak się wydaje, uczucia są wciąż utożsamiane ze stanami wewnętrznymi, a ich ważność nie wykracza poza ramy indywidualnej psychiki. Stan badań w zakresie ludzkich uczuć kwestionuje ten pogląd. Dobrze wyraził tę myśl B. Pascal, pisząc, że „serce ma swoje racje, których rozum nie zna”. Uczucia przedstawiają źródłowe doświadczenie dostrojenia, warunkujące adekwatną postawę tak przedmiotową, jak również podmiotową. Sens jaki odsłania się w uczuciach umożliwia krytykę postaw, ale też sam podlega krytyce ze względu na układ odniesienia, w którym pozostaje wyrażony. Analiza tych wątków przyczynia się do lepszego poznania rzeczywistości ludzkich uczuć.

(Piątek) 11:00 - 11:30

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)