wt10wrz11:0011:30Rachunki bisekwentowe w zastosowaniu do logik nieklasycznychprof. dr hab. Andrzej Indrzejczak (Uniwersytet Łódzki)11:00 - 11:30 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Rachunek sekwentów stanowi popularne narzędzie teorii dowodu. Standardowa postać ma jednak ograniczone zastosowanie do formalizacji logik nieklasycznych co doprowadziło do powstania rozmaitych uogólnionych wersji rachunków sekwentowych. Rachunki bisekwentowe stanowią propozycję minimalnej syntaktycznej modyfikacji aparatu standardowego rachunku sekwentowego. Reguły definiowane są na parach sekwentów standardowych. Ta niewielka modyfikacja pozwala uzyskać zadowalające rezultaty w odniesieniu do rozmaitych logik nieklasycznych. Zaprezentujemy systemy tego typu dla logiki modalnej S5 oraz dla pewnych logik wielowartościowych. Prezentowane systemy spełniają ważne własności teorio-dowodowe, w tym eliminację reguły cięcia.

(Wtorek) 11:00 - 11:30

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

dr hab. Joanna Golińska-Pilarek