czw12wrz12:1512:45Psychopatologia w ujęciu A. Kępińskiego w świetle fenomenologiczno-hermeneutycznej antropologii P. Ricoeuradr Robert Grzywacz (Akademia Ignatianum w Krakowie)12:15 - 12:45 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Monografie z zakresu psychiatrii autorstwa A. Kępińskiego stanowią nie tylko klasykę literatury medycznej, lecz od lat również cenną inspirację dla refleksji filozoficznej. Wyłania się z nich bowiem oryginalna myśl na temat człowieka (np. J. Tischner, E. Stawnicka, A. Iwanicka-Maciura). Niektóre z poglądów Kępińskiego (np. na metabolizm informacyjny) doczekały się szerszych opracowań. Szczególnie interesującym polem eksploracji, zwłaszcza filozoficzno-psychiatrycznych, wydaje się jednak jego fenomenologiczna psychopatologia, zwieńczona pracą Psychopatie, w której omówiono różne typy zaburzeń osobowości (A. Cechnicki). Na specjalną uwagę zasługuje opis czynników i mechanizmów powstawania patologii, oraz dynamiczny charakter korelacji tej ostatniej z normą. Z racji swej integralności ta ostatnia monografia Kępińskiego rzuca istotne światło na całokształt jego dorobku i pozwala go odczytywać z perspektywy jego ukoronowania.

Podobna strategia lektury regresywnej okazuje się płodna w odniesieniu do fenomenologiczno-hermeneutycznego projektu P. Ricoeura. Oś jego myśli tworzą zagadnienia z zakresu antropologii filozoficznej (np. J. Greisch, J. Michel, J. Jakubowski, A. Warmbier): od specyficznie ludzkiej wolności, poprzez uczuciową kruchość i brak podmiotowej transparencji, aż po wypracowanie koncepcji narracyjnej tożsamości, tak w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym, a tym samym swoistej filozofii działania. Kwestie styczne z psychiatrią – np. problematyka cierpienia, granicy między normą i patologią, podatności na zranienie itp. – występują u Ricoeura raczej ubocznie, choć stopniowo zyskują na znaczeniu (np. Filozofia osoby, Le Juste, t. 2). Z tej chronologicznie późniejszej perspektywy nowej wartości nabierają wczesne prace, poświęcone filozofii woli (np. G. Stanghellini, R. Rosfort). Antropologia Ricoeurowska ujawnia wówczas swój potencjał do owocnego dialogu z psychiatrią, zilustrowanego przez jej zastosowanie do psychopatologii Kępińskiego.

(Czwartek) 12:15 - 12:45

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)