2019pt13wrz10:3011:00Psychologizm, antypsychologizm a nowożytny reprezentacjonizmdr Piotr Szałek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)10:30 - 11:00 C-304 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej

W wystąpieniu rekonstruuję nowożytną problematykę psychologizmu w kontekście dyskusji siedemnastowiecznych nad naturą idei jako reprezentacji poznawczych. Analizując Kartezjusza koncepcję idei oraz jej krytykę dokonaną przez Nicholasa Malebranche’a, wskazuję na opozycyjne stanowiska w sprawie sposobu istnienia idei jako reprezentacji poznawczej w postaci psychologizmu i antypsychologizmu. Na gruncie psychologizmu idea stanowi wyłącznie element umysłu podmiotu poznającego wyjaśniany w kategoriach aktu tego umysłu (Antoine Arnauld i John Locke), podczas gdy w ramach ujęcia antypsychologistycznego idei jako reprezentacji poznawczej przypisywany jest sposób istnienia niezależny od podmiotu poznającego (Malebranche).

(Piątek) 10:30 - 11:00

C-304 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)