Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz12:1512:45Przyjaźń i wzajemna inspiracja. Korespondencja Ludwiga Wittgensteina z Gottlobem Fregem w latach 1911 – 1920dr hab. Gabriela Besler (Uniwersytet Śląski)12:15 - 12:45 CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

abstrakt

Ludwig Wittgenstein był jednym z 48 korespondentów Gottloba Fregego. Ich korespondencja liczyła ponad 60 listów i była najbogatsza z prowadzonych przez Fregego. Jednak zachowało się jedynie 21 dokumentów (listów, kartek pocztowych lub kartek poczty polowej), o pozostałych wiadomo z innych źródeł.

Kontakt listowny został zainicjowany w 1911 r. przez Wittgensteina, który prosił Fregego o spotkanie. Ostatni list, o którym wiadomo, został napisany przez Fregego w 1920 r. i był ostatnim z czterech listów, w których Frege odnosił się do rozprawy Wittgensteina “Logisch-philosophische Abhandlung”.

W 1936 r. Heinrich Scholz zwrócił się do Wittgensteina z prośbą o udostępnienie listów od Fregego, ale ich nie otrzymał. Kluczowym był rok 1988, kiedy przez szczęśliwy przypadek nie zniszczono 21 listów Fregego do Wittgensteina. Ciągle poszukuje się wielu listów z tej korespondencji.

Można wskazać na dwa centralne tematy tej korespondencji. Frege wspiera Wittgensteina gdy ten bierze udział w działaniach wojennych I wojny światowej. Pisze o swoich krewnych, którzy byli zranieni lub polegli w Polsce. Najciekawsze są jednak listy związane z “Logisch-philosophische Abhandlung”. Wittgenstein prosił Fregego o pomoc w publikacji tej rozprawy, a następnie o jej ocenę. Frege ograniczył się do sformułowania trudności związanych z pierwszymi stronami rozprawy, co Wittgenstein skomentował w liście do Bertranda Russella: „nic nie zrozumiał”.

Gottlob Frege: Wissenschaftlicher Briefwechsel. Hrsg. G. Gabriel, H. Hermes, F. Kambartel, Ch. Thiel, A. Veraart. Hamburg, Felix Meiner Verlag, 1976.

Ludwig Wittgenstein: Logisch-philosophische Abhandlung. Unesma: Leipzig 1921. Wyd. pol.: Tractatus logico-philosophicus.Tłum. B. Wolniewicz. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1970.

Gottlob Frege: Briefe an Ludwig Wittgenstein. Hrsg. A. Janik. Redigiert mit einem Kommentar versehen Ch.P. Berger. „Grazer Philosophische Studien” 1989, Bd. 33–34, s. 5–33.

dzień i godzina

(Piątek) 12:15 - 12:45

sala

CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X