pt13wrz17:0017:30Przemiany analitycznej filozofii językaprof. dr hab. Tadeusz Szubka (Uniwersytet Szczeciński)17:00 - 17:30 CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

Filozofia języka w ramach filozofii analitycznej ukształtowała się jako odrębna dyscyplina filozoficzna na początku drugiej połowy XX wieku. Fakt ten może budzić pewne zdziwienie, gdyż w tym nurcie filozoficznym problematyka dotycząca języka zajmuje miejsce centralne. Jednakże wcześniej była ona podejmowana w ramach szeroko rozumianej logiki i metodologii nauk (przykładem tego są podręczniki W. E. Johnsona, T. Kotarbińskiego i L. S. Stebbing). Ponadto wpływ antyfilozoficznego programu neopozytywistycznego był w owym czasie tak duży, że chętniej mówiono o logice języka niż o filozofii języka. Pierwszym ważnym podręcznikiem tej dyscypliny była niewielka książka Williama P. Alstona „Philosophy of Language” (1964). Alston sugerował w niej, że filozofia języka ma się przede wszystkim zajmować analizą pojęciową kategorii znaczenia i innymi pokrewnymi terminami. Wiele uwagi poświęcano też w owym czasie odróżnieniu filozofii języka od filozofii lingwistycznej (J. R. Searle) oraz podziałowi na filozofię języka idealnego i filozofię języka potocznego.

W latach siedemdziesiątych podział ów został przezwyciężony i zaproponowano koncepcję filozofii języka jako systematycznej teorii znaczenia dla języków naturalnych, która w przekonaniu jej twórców i propagatorów (D. Davidson i M. Dummett) miała stanowić swoistą filozofię pierwszą. Nieco podobny pogląd na rolę filozofii języka mieli przedstawiciele nowej teorii odniesienia (S. A. Kripke i H. Putnam) oraz zwolennicy inferencyjnej koncepcji znaczenia (R. B. Brandom). Na początku nowego tysiąclecia doszło, z różnych powodów, do załamania się tych metafilozoficznych programów przypisujących filozofii języka szczególną rolę w filozofii. Dzisiaj jest to jedna z wielu równorzędnych dyscyplin filozoficznych, skupiona na szczegółowych zagadnieniach, której przedstawiciele są bardziej zainteresowani współpracą z językoznawstwem i naukami o komunikacji, niż z wpływaniem na kształt metafizyki, epistemologii czy etyki.

(Piątek) 17:00 - 17:30

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)

dr hab. Maciej Witek, prof. US