pt13wrz18:1518:45Przekształcenie koncepcji wiedzy eksperckiej w medycynie w kontekście rozwoju informatyki medycznejdr Marcin Rządeczka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)18:15 - 18:45 CTW-216 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

W związku z bardzo intensywnym rozwojem informatyki medycznej, koncepcja wiedzy eksperckiej w naukach medycznych ulega przekształceniom o dalekosiężnych konsekwencjach metodologicznych i gnoseologicznych. Należą do nich niewątpliwie koncepcje medycyny głębokiej (ang. deep medicine) i medycyny spersonalizowanej (ang. personalized medicine), które opierają techniki diagnostyczne na uzyskaniu możliwie wyczerpującej listy czynników wpływających na stan zdrowia pacjenta. Spersonalizowana diagnoza uwzględnia nie tylko analizę genomu pacjenta, lecz również jego metabolom (analizę zestawu wszystkich metabolitów, która pozwala ustalić np. indywidualną reakcję na leki), mikrobiom (ogół mikroorganizmów występujących w ciele i wchodzących w interakcje z komórkami gospodarza), czy eksposom (ogół czynników środowiskowych wpływających na organizm, takich jak np. promieniowanie UV, metale ciężkie, karcynogeny, itp.). Analiza takiej ilości danych dalece przekracza jednak możliwości jakiegokolwiek umysłu ludzkiego, co wymusza z kolej wspomaganie procesu diagnostycznego za pomocą programów komputerowych, opartych na sztucznej inteligencji (np. sieciach neuronowych), których zadaniem jest poszukiwanie trudno uchwytnych dla człowieka związków przyczynowo-skutkowych. Sztuczna inteligencja wkracza obecnie do prawie każdego aspektu pracy lekarza, poczynając od analizy literatury medycznej pod kątem jej związku z badanym przypadkiem medycznym, poprzez proces diagnostyczny, aż po sam akt komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem. Programy do analizy obrazu skutecznie wspomagają proces rozpoznawania nowotworów skóry czy polipów jelita grubego. Specjalne komunikatory, wykorzystujące techniki znane z mediów społecznościowych, pozwalają na szybkie skonsultowanie przypadku z kolegami z tej samej dyscypliny. Narzędzia do rozpoznawania języka naturalnego pozwalają wreszcie na zautomatyzowane robienie notatek w trakcie wywiadu z pacjentem. Czy można już zatem twierdzić, że punkt ciężkości eksperckości w naukach medycznych powoli przesuwa się z kompetencji epistemicznych w stronę kompetencji pozaepistemicznych? Czy inteligencja emocjonalna, wyrażająca się poprzez empatię i zdolność budowania relacji z pacjentem, nie będzie w ramach skomputeryzowanej medycyny ważniejsza, lub przynajmniej równie ważna, co wiedza stricte medyczna?

(Piątek) 18:15 - 18:45

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

dr hab. Jan Jacko