Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz10:3011:00Przedmiot filozofii przyrody w świetle fizyki współczesnejprof. dr hab. Anna Lemańska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)10:30 - 11:00 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Nazwa ‘filozofia przyrody’ sugeruje, że filozofia przyrody jest dyscypliną filozoficzną, której przedmiotem jest przyroda. Ta sugestia jest jednak zawieszona w próżni, gdyż nie wiadomo, czym jest przyroda. Kłopoty z wyraźnym określeniem pojęcia ‘przyroda’ leżą u źródeł bardzo różnego rozumienia współcześnie tej dyscypliny filozoficznej. Obecnie na plan pierwszy wysuwają się dwa rozumienia przedmiotu filozofii przyrody:
1. tradycyjne, klasyczne: za przedmiot filozofii przyrody uważa się byt materialny,
2. sprowadza się przedmiot filozofii przyrody do przedmiotu fizyki bądź szerzej nauk przyrodniczych.
Oba te rozumienia stwarzają problemy, na które wskażę w referacie. Analiza tych problemów prowadzi zaś do wniosku, że konieczne staje się z jednej strony przedefiniowanie kategorii filozoficznych służących w filozofii nurtu klasycznego do wyjaśniania rzeczywistości, z drugiej – określenie granicy między naukami przyrodniczymi a filozofią przyrody.
Pojęcia substancji, bytu materialnego dobrze ujmujące świat ludzkiego zmysłowego, ale makroskopowego doświadczenia, nie nadają się do opisu ani mikroświata, ani wszechświata jako całości. Zarazem utożsamienie przedmiotu filozofii przyrody z przedmiotem fizyki prowadzi do tego, że filozofia przyrody jest zastępowana ontologią teorii fizyki i zamiast o przyrodzie mówi o konstruktach teoretycznych. Wydaje się, że wyjściem z tej sytuacji mogłoby być uwzględnienie w klasycznym rozumieniu bytu informacji, jako elementu w pewnym zakresie go konstytuującego.

dzień i godzina

(Wtorek) 10:30 - 11:00

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X