Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz18:1518:45Problem teopsychologii i teografii w myśli współczesnej (C.G. Jung, H. Bloom, J. Miles)dr Paweł Sznajder (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)18:15 - 18:45 CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

abstrakt

W teologii chrześcijańskiej od Klemensa Aleksandryjskiego i Pseudo-Dionizego Areopagity wydaje się dominować podejście apofatyczne, negujące możliwość poznania natury Boga. Teografia i teopsychologia znajdują się na przeciwnym biegunie namysłu nad Najwyższą Istotą i oznaczają opis życia Boga oraz jego psychologiczną charakterystykę. Referat odwołuje się do trzech stanowisk: Carla Gustava Junga, który kreśli charakterystyki Boga Jahwe i Jezusa, szukając w nich archetypowych wzorców rozwoju ludzkiej jaźni, Harolda Blooma, sięgającego po Biblię w celu uzasadnienia swojego przekonania, iż judeochrześcijastwo jest mitem, służącym interesom sprawujących władzę, i w końcu Jacka Milesa, który, abstrahując od Boga jako obiektu kultu religijnego i namysłu teologicznego, interesuje się nim tylko jako postacią literacką – bohaterem najbardziej znanej książki w dziejach Zachodu.

W referacie na przykładzie prac wspomnianych autorów zostaną przedstawione i poddane krytycznej ocenie stosowane w teopsychologii i teografii metody, przyjmowane założenia, cele przyświecające badaniom oraz płynące z nich religijne, a także społeczne i polityczne konsekwencje.

 

dzień i godzina

(Piątek) 18:15 - 18:45

sala

CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

obradom przewodniczy

dr Błażej Gębura

III Liceum Ogólnokształcące Im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X