2019czw12wrz17:3018:00Problem mistycznej nie-etyczności Ostatecznej Rzeczywistości w dialogu Thomasa Mertona i Daisetzo T. Suzukiego w kontekście uwag Alberta Schweitzeramgr Michał Płóciennik (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie)17:30 - 18:00 CTW-102 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

W przypadkowo zainicjowanym dialogu między chrześcijańskim mnichem zainteresowanym buddyzmem zen – Thomasem Mertonem, a japońskim buddystą, starającym się zaszczepić zen w kulturze zachodniej, Daisetzo T. Suzukim, newralgicznym zagadnieniem okazała się być relacja między mistyką a etyką „w odniesieniu do” Ostatecznej Rzeczywistości. Rozchodziło się przy tym zarówno o wymiar ontologii, jak i doświadczenia, w ich wzajemnym powiązaniu. Ów dialog jest o tyle znaczący, że dotyczy zagadnienia kluczowego dla niemal każdej religii czy tradycji duchowej, dodatkowo podejmowanego w kontekście radykalnie odmiennego podejścia. Stanowi tym samym szansę na rozpoznanie możliwości i ograniczeń dialogu międzyreligijnego, a poniekąd także dialogu religijności instytucjonalnej i konfesyjnej z pozainstytucjonalną i niekonfesyjną, zarówno w wymiarze mistyki i etyki oraz ich wzajemnego powiązania. Wnioski płynące z tegoż dialogu zostaną skonfrontowane z uwagami Alberta Schweitzera, dotyczącymi odniesień między mistyką i etyką.

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

dr hab. Marek Wójtowicz