Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz11:4512:15Problem identyczności przedmiotów nierozróżnialnych a istnienie utworu literackiegoDorota Kryj11:45 - 12:15 CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki

abstrakt

Referat ma na celu analizę problemu leżącego u podłoża trudności związanych z ustalaniem ostatecznej wersji tekstu danego dzieła literackiego w pracy edytora. Jest próbą analizy sytuacji, w której edytor dysponujący kilkoma przekazami pewnego dzieła (lub domniemanego dzieła) musi dokonać pewnej hipotetycznej konstrukcji autentycznego znaczenia takiego utworu i wybrać wiernie mu odpowiadający przekaz tekstowy – niekiedy z obowiązkiem dokonania pewnych własnych uzupełnień w uszkodzonym lub fragmentarycznym przekazie.
W sytuacji, w której identyczne w warstwie znaczeniowej utwory (byty) nie są jednak identycznie wyrażone w warstwie tekstowej powstają trudności w ustaleniu właściwego tekstu dzieła, dające się poznać po możliwości dokonania intuicyjnie równie trafnego wyboru spośród dwóch nieco różniących się propozycji tekstu, tj. wtedy gdy to samo znaczenie (jeden utwór) można wyrazić wiernie przy użyciu różnych środków językowych. Czy wybór spośród przekazów zawsze musi się ograniczać do jednej rekonstrukcji i do odrzucenia wszystkich przekazów poza jednym, czy też może jest tak, że jedno dzieło istnieje na dwa sposoby, jako przedmioty nierozróżnialne z perspektywy sensu, lecz w różnych formach.
W referacie odniosę się również do związanej z tym kwestii tzw. woli autorskiej – czy hipotetyczny modus istnienia utworu może być fenomenem niezależnym od tzw. woli autorskiej, czy świadomym z punktu widzenia autora, a więc pewnym wariantem sytuacji twórczej, w której autor, dążąc do ustalenia ostatecznej wersji tekstu, nie tyle odrzuca utwór w swojej gorszej wersji na rzecz tego w wersji końcowej i doskonałej, co wybiera do opublikowania spośród dwóch przedmiotów identycznych, lecz mogących istnieć w różny sposób.

dzień i godzina

(środa) 11:45 - 12:15

sala

CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X