2019wt10wrz18:4519:15Problem alegorezy stoikówdr hab., prof. nadzw. Mikołaj Domaradzki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)18:45 - 19:15 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Od początku dwudziestego wieku w badaniach nad filozofią Portyku toczy się spor o to, czy (i jeśli tak to w jakim stopniu) stoickie interpretacje mitów i poezji klasyfikować można jako alegoryczne. Celem niniejszego wystąpienia będzie pokazanie: 1) że rzeczony spór jest w dużej mierze odzwierciedleniem odmiennych koncepcji alegorezy przyjmowanych przez badaczy myśli stoickiej oraz 2) że nasze współczesne kategorie często nie oddają specyfiki perspektywy obranej przez filozofów Portyku. W toku rozważań przedstawiona zostanie argumentacja na rzecz tezy, iż przy kategoryzowani hermeneutycznych wysiłków stoików wyraźnie odróżnić od siebie należy alegorię, alegorezę, egzegezę i racjonalizację. Następnie wykazane zostanie, że stoickich interpretacji mitów i poezji nie należy anachronicznie ujmować w perspektywie nowożytnego rozróżnienia między symbolem a alegorią. Zwieńczeniem proponowanych tutaj rozważań będzie konkluzja, że stoickie podejście do mitów i poezji w istotny sposób przyczyniło się do ukształtowania się dwóch odrębnych tradycji: racjonalistycznej i alegorystycznej.

(Wtorek) 18:45 - 19:15

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

dr hab. Jacek Zieliński